Size bir telefon kadar yakınız
0216 599 06 53
Dil Seçin
trende

3 Boyutlu Kalite Kontrol

Anasayfa » 3 Boyutlu Kalite Kontrol

Kalite kontrolünü geliştirmek için güçlü bir denetim sürecine sahip olmak, günümüzün üretim dünyasında kritik öneme sahiptir. Doğru 3D tarama ve inceleme analizi ile, şirketler iterasyonları / ayar döngülerini azaltabilir ve pazar hedeflerine zamanlarını yavaşlatmadan doğru düzeltici eylemi çabucak elde edebilirler. Bu bilgi ne kadar hızlı verilirse, kararlar ve değişiklikler daha hızlı yapılabilir. Kalite kontrol yazılımı, kullanıcıların CAD, 2D çizimleri ve / veya çok sayıda özelliği birden fazla parçayı hızlı bir şekilde incelemelerini sağlayan güçlü bir değerlendirme aracıdır. Yazılım ayrıca, sac metal, döküm (küçük ve büyük), türbin kanatları, enjeksiyon kalıplama, kil tasarımı ve daha fazlası gibi belirli endüstrilere adanmış optimize iş akışlarına sahiptir. Geleneksel CMM-tipi raporlar ve tam 3D renkli haritalar sunar, böylece kullanıcılar bölümün tolerans içinde ve dışında nerede olduğunu anında görebilir. Bu analiz, ücretsiz görüntüleyiciyi kullanarak, satıcılar ve / veya müşteriler ile şirket genelinde paylaşılabilir. Bu, bir organizasyon içindeki çeşitli kanallar boyunca verimli iletişimi teşvik eder.

En basit anlamda, 3D tarayıcılar fiziksel bir parçanın geometrilerini ölçer ve onu dijital dünyaya taşır. Veri çıkışı tipik olarak STL (stereolitografi) dosya formatında temsil edilen bir nokta-buluttur. Bu veriler tasarım boyunca, çeşitli uygulamalar için ürün yaşam döngüsünün üretilmesinde kullanılır.

Bilig Yenileşim CAD modeli oluşturma, inceleme analizi, tersine mühendislik, CFD / FEA analizi, hızlı prototip oluşturma ve daha fazlası.

3 Boyutlu Kalite Kontrol

X-ışını test teknikleri gibi geleneksel muayene yöntemleri, iki boyutlu formda analiz edilen muayene ve ölçümü sağlar. Bu, sonuç verilerinin düz 2D x-ray görüntüsü ile sınırlı olduğu için, veriye erişme ve parça yapılarını güvenle analiz etme konusunda kullanıcıları sınırlandırır. 3D inceleme ve ölçüm test yöntemleri ve süreçlerinin tanıtımı ve uygulanması ile kullanıcılar, iç ve dış parça verilere 3D olarak erişebilmekte ve kalite kontrolünü geliştirmek için sınırsız bir fırsat sunmaktadır. Tahribatsız test laboratuarlarının kullanımı ile endüstri liderleri 3D muayene test sonuçlarına hızlı ve doğru bir şekilde erişebilmektedir.

3D İnceleme Nedir?

3B incelemesi, elde edilen verilerin görüntülendiği, incelenip 3D biçimde analiz edildiği endüstriyel parçalar için herhangi bir test veya inceleme tekniğidir. Bir 3D sanal görüntü, harici ve / veya dahili parça verileri için farklı inceleme teknikleri kullanılarak geliştirilmiştir. Havacılık döküm parçaları, tıbbi cihaz parçaları, otomotiv piston kafaları veya işlenmiş ve işlenmiş parçalar gibi endüstriyel parçaların 3 boyutlu muayenesi, üretim ömrü döngüsünün üretim öncesi aşamasında önemli ölçüde faydalıdır.

 

3D inceleme, kullanıcıların parça analizlerini, hata analizi, boyut analizi ve duvar kalınlığı dağılımı için farklı yazılımlar kullanarak test etmesine ve araştırmasına izin verir.

3D ölçüm nedir?

3D ölçüm, dış ve / veya iç boyutlara ve parça geometrisine 3D biçiminde erişim sürecidir. Boyut analizi için özel yazılım kullanılarak analiz edilen bir 3D sanal görüntü geliştirildi. 3D ölçüm, ilk ürün inceleme raporları, geometrik boyut ve tolerans programlaması ve ön onaylı parça onay süreci için parçaların ölçümlerine erişmek için hayati bir araç olmuştur.

3D inceleme türleri

3D inceleme verileri ve analizi için bugün üreticiler tarafından erişilen birçok etkili teknoloji bulunmaktadır. 3D muayene test tekniklerinin en yaygın türlerinden bazıları şunlardır:

Endüstriyel Bilgisayarlı Tomografi (CT) Tarama : Radyografik test tekniği, çoklu 2D x-ışını kesitsel kesitleri yakalamak için bir x-ışını kaynağı kullanarak. 2D x-ışını dilimleri, özel bir yazılım kullanılarak 3D inceleme amacıyla bir 3D modele dönüştürülür. Bu 3D inceleme yöntemi, 3D ölçümlere de erişebilir ve tamamen tahribatsızdır.

Lazer Tarama : Bir lazer ışını öznenin yüzeyine maruz kalır ve harici parça verileri bir yazılım kullanılarak 3D sanal forma alınır ve yapılandırılır. Bu 3D inceleme yöntemi, harici muayene ve ölçümler içindir.

Yapılandırılmış Işık Taraması: Halojen gibi yapılandırılmış ışık kaynağı kullanımıyla, incelenen parçanın yüzeyi ile temas ettiğinde ışığın deformasyonuna bağlı olarak bir parçanın dış yüzeyi tutulur. Veri, 3D inceleme ve ölçüm amaçları için bir yazılım kullanılarak 3D formda yeniden yapılandırılmıştır.

3D muayene ve ölçüm uygulamaları

Endüstriyel test amaçlı 3D denetim ve ölçüm için çeşitli uygulamalar vardır. En yaygın uygulama türlerinden bazıları şunlardır:

  • Başarısızlık soruşturma
  • Parçaların niteliği
  • Bölüm onay süreci
  • Duvar kalınlığı analizi
  • 3D’de iç ve dış yapılar için karşılaştırma analizi
  • Boyut analizi (FAI raporları, PPAP, AS9102, GD & T programlama)

 

3D kalite kontrol ve ölçümün faydaları

3D inceleme ve ölçüm, kullanıcıların 3D sanal formda parça verilerine erişebilmelerini sağlar. Bu, parça yapılarını görselleştirmede ve yüksek doğrulukta incelemede yardımcı olur. Endüstriyel bilgisayarlı tomografi veya lazer tarama gibi teknolojileri kullanarak, kullanıcılar tahribatsız süreçleri kullanabilir ve test prosedürleri için üretim parçasının zaman ve maliyetlerinden tasarruf edebilirler. Dahası, kullanıcılar, doğru önlemler ile parça arızaları ve tutarsızlıkları hakkında bilgi edinebilirler. Konvansiyonel muayene yöntemlerinin aksine, 3B incelemesi ve ölçümü, tasarım ve prototip oluşturmada kullanıcılara yardımcı olur, parça yapısını ve dayanıklılığını gözden geçirir. 3D muayene ve ölçüm de araştırma ve geliştirme amaçlı önemli bir faktördür.