Size bir telefon kadar yakınız
0216 599 06 53
Dil Seçin
tren

Akışkan Uygulamaları

Anasayfa » Akışkan Uygulamaları

Akışkanların davranışı çoğu zaman mantıklı değildir, bu da imkansız değilse, ürününüze akışkan akışının etkisini tahmin etmeyi zorlaştırır. ANSYS CFD size, akışkan akışlarının davranışını – birden çok fizik arasındaki karmaşık etkileşimlerle bile – başarılı bir şekilde simüle etme ve sonuçların yanı sıra tasarım ve üretim boyunca sonuçları güvenle analiz etmenizi sağlayan araçlar sunar.Ansys CFD analiz hesaplamalı akış dinamiği sonlu elemanlar analizi yazılımı Ansys Türkiye, Ansys bayi, Ansys distrbütör, Ansys satış, Ansys teknik bilgi hakkında detaylı bilgi almak için firmamız ile iletişime geçiniz. Firmamızdan Ansys yazlımı satış lisans hizmeti alabilir ayrıca Ansys yazılımımız ile CFD ve FEA uygulamaları için destek alabilirsiniz. Bilig Yenileşim Ansys Türkiye Yetkili satıcısıdır.

Uygulamalar

Dağınık Multiphase Akışları

İster parçacık taşıma sistemi, ister hava kabarcığı enjeksiyon sistemi, ister borularda erozyon oranlarını tahmin edin, ANSYS CFD çözümleri, kabarcıklı akışlar, bulamaçlar, akışkan yatakları ve daha fazlası gibi karmaşık olayları simüle ederek tasarımınızı optimize etmenizi sağlayabilir.

Örnekler

Elektronik Soğutma

ANSYS’in endüstri lideri hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) çözümleri, çip-seviye termal bütünlük simülasyon yazılımı ile birlikte, çip-paket, PCB ve sistemler için elektronik soğutma simülasyonu ve termal analizi yapmak için gereken her şeyi sağlar. İdeal ısı emici veya fan çözümünü seçmek için termomekanik stres analizi ve hava akışı analizi de yapabilirsiniz. Entegre iş akışımız, tasarım dengesini gerçekleştirmenizi sağlayarak, gelişmiş güvenilirlik ve performans sağlar. Bilig Yenileşim mühendislik ve ürün geliştirme alanlarında uzman firmamızdan CFD simülasyon çözümlerinde profesyonel destek ve hizmet alabilirsiniz.

Örnekler

Akışkan-Yapı Etkileşimi

Rekabetin artması, hükümet yönetmeliklerinin artırılması ve daha agresif maliyet hedefleri, ürün tasarımlarını mümkün olanın sınırlarına kadar itiyor ve farklı fiziksel alanlar arasındaki sınırları aşındırıyor. Bunun bir sonucu, akışkanlar ve onları çevreleyen yapılar arasındaki etkileşimleri görmezden gelmek çoğu zaman mümkün değildir. Bu nedenle sıvı-yapı etkileşimi (FSI) önemlidir. FSI oluştuğunda, akışkan akışı, sıvı akışını değiştiren fiziksel bir yapıyı deforme eder. Bu iki yönlü etkileşim döngüsü, büyük olasılıkla yapısal hasara ve daha azdan daha az akışa neden olarak, çoklu döngüler boyunca devam eder. Geleneksel sıvı akış simülasyonu bu etkileşimi hesaba katmaz, bu nedenle simülasyon sonuçları eksik ve hatta yanıltıcı olabilir. Ortaya çıkan prototip beklendiği gibi çalışmayacaktır.

ANSYS, akışkanlar ve yapılar arasındaki etkileşimleri tahmin etmeyi kolaylaştırır ve mühendislerin karmaşık ürünlerin davranışlarını en yüksek sadakatle optimize etmelerini sağlar. Akışkan-yapı arayüzünün doğru şekilde simülasyonu, mühendislik ekibinizin ürününüzün davranışını daha iyi anlamak için daha derine dalmasını sağlayabilir. Yapılarla etkileşim, doğru bir şekilde elde etmeniz gereken kritik bir hesaplama akışkan dinamiği (CFD) uygulamasıdır.

Termal yönetim sistemlerinde yorulma hatalarını azaltın

Otomotiv termik yönetiminde ve diğer uygulamalarda kullanılan plastik soğutma fanları, maliyet ve ağırlıktan tasarruf eder, ancak deformasyona bağlı olarak başarısızdır. Yeni ANSYS Akıcı-Mekanik sistem bağlantısı, performansı ve dayanıklılığı doğru bir şekilde değerlendirir. Yapısal simülasyon, uygulanan sabit bir ağ üzerinde (Dönme Hızı ile) gerçekleştirilir ve Akışkanlar simülasyonu, aksiyonsuzluk için bir döner örgü üzerinde gerçekleştirilir. Bu yeni özellik ayrıca, helikopter rotorları kadar çeşitli diğer döner makine uygulamalarına da uygulanabilir.

Örnekler

Akışa Bağlı Titreşim

Akışın neden olduğu titreşim, doğal frekansları, akışın dökülme sıklığı ile “kilitlendiğinde” bir yapının katastrofik başarısızlığına neden olabilir. Katastrofik arızanın kısa, akış kaynaklı titreşim ekipman performansını azaltabilir ve yorgunluk nedeniyle başarısızlığa yol açabilir. Mühendisler, bu titreşimin kaynaklarını, ilgili genlik ve frekanslarla birlikte, bunlara dayanabilecek tasarımlar üretmek için anlamalıdırlar.

ANSYS çoklu iletişim çözümleri, bir borudaki çapraz akıştaki küçük sensörlerden büyük türbin kanatlarına kadar değişen nesnelerin akışa bağlı titreşimini simüle ederek yardımcı olabilir. Burada tarif edilen örnek, akışkan kuvvetlerine maruz kalan bir koni-akış ölçerin yorulma analizi ile ilgilidir. ANSYS çözümleri, girdap dökülmesinin ve koni-akış ölçerin karşılık gelen mekanik tepkisinin hesaba katılması için akışkanlar dinamiği ve yapısal mekaniğin eşleştirilmiş bir hesaplamasını gerçekleştirmek için kullanılır. Entegre çoklu iletişim iş akışı, koni üzerinde hareket eden zamana bağlı kuvvetlerin yanı sıra, sonuçta ortaya çıkan akış uyarımının frekansı ve genliğinin hesaplanmasını sağlar. Akış uyarımına yapısal tepki ve sonuçta oluşan yorulma hesapları, yükleme döngüsünü anlamak ve daha güvenilir bir akış ölçer tasarlamak için kullanılabilir.

ANSYS AIM Karmaşık Akışkan Yapı Etkileşimi Simülasyonunu Kolaylaştırır – Uygulama Özeti

Boru bağlantıları, akış ölçerleri, uçak kanatları, türbin kanatları ve diğer birçok parça ve düzeneklerin tasarımı, akış akışları ile bu akışlar tarafından saptırılan yapılar arasındaki çift yönlü etkileşimlerle karmaşıklaşmaktadır. ANSYS AIM ile tasarım mühendisleri, FSI simülasyonlarını gerçekleştirmede ve diğer eşleştirilmiş çoklu analiz analizlerini kurmakta ve çözmekte zorluk çekmemektedir. Bu uygulama, AIM’in bir kelebek valfinin FSI simülasyonu yoluyla mühendise nasıl yönlendirdiğini gösterecektir.

Serbest Yüzey Akımları (Multifaze)

ANSYS CFD simülasyon teknolojileri, karışmayan akışkanları (örneğin hava ve su veya hava ve yağ) içeren sabit ve geçici olayları modellemenizi ve hidrodinamiği, sarkma, faz değişimlerini, sıvı akışlarını ve benzerini simüle etmenizi sağlayan doğru ve hızlı sıvı modelleri sağlar. ısıtma, dalga yükleme (denizcilik uygulamaları) ve daha fazlası.

Örnekler

Karıştırma Tankı ve Biyoreaktör Performansının Simülasyonu

Karıştırma tankları ve biyoreaktörler birçok endüstride yaygındır: kimyasal işleme, eczacılık, tüketim ürünleri, vb. İki ortak tasarım zorlukları şunlardır:

 • Karışım süresini en aza indirerek yüksek verim sağlamak
 • Yüksek ajitasyon ve mikro organizmaların maruz kalma analizi ile korunması arasındaki optimum uzlaşmanın belirlenmesi.

Hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) bu zorlukların üstesinden gelmek için çok değerlidir çünkü CFD karışım zamanlarını ve maruz kalma analizini gerçekleştirebilir. CFD analizi yapan karıştırma tankları ve biyoreaktör geometrilerinin (pervaneler, şaftlar, saptırma plakaları, sparger vb.) Karmaşıklığı karmaşık olarak görülebilir. ANSYS sayısal akışkan dinamiği, bu zorluğa bir çözüm sunar: Mühendislerin karıştırma tankı geometrik parametrelerini ve çalışma koşullarını girdiği tam otomatik çözüm. Tüm tasarım analizi daha sonra otomatik olarak gerçekleştirilir ve bir özet raporu oluşturulur, böylece mühendisler karışım zamanı ve maruz kalma analizi ile ilgili tüm önemli parametrelere erişebilir.

ANSYS çözümleri, yüksek performanslı karıştırma tankı ve biyoreaktörleri tasarlamak için eksiksiz bir otomatik işlem sunar.

 • Karıştırma tankı, pervane, saptırma ve serpme geometrisi oluşturmak için otomatik ve kullanımı kolay bir araç
 • Tam otomatik simülasyon süreci. Simülasyon gerçekleştirmek için tek tuşla tıklamanız gereken tek şey
 • Otomatik rapor oluşturma kaynakları mühendislere ve tasarım ekibine zaman ve maruz kalma analizi bilgilerini bir arada sunar
 • Daha karmaşık simülasyonlar yapılması gerekiyorsa, CFD uzmanları, geometri ve ağ oluşturma kullanım kolaylığını kaldırabilirler, ancak tek tuşla tıklatma simülasyonunu devre dışı bırakabilir ve daha karmaşık simülasyonlar kurabilirler (örneğin karmaşık çok fazlı akışlar, yoğun parçacıklarla simülasyon, vb.) .)
 • ANSYS Workbench parametrik ve tasarım arama yetenekleri sayesinde farklı tasarımlar kolaylıkla değerlendirilebilir.

Tek bir panel, karıştırma tankının geometrisini tanımlamanızı sağlar. Endüstri standardı tank alt tipleri, pervaneler, saptırma plakaları vb. Geometri tanımını esinti yapar.

Karıştırma analizi şablonu ANSYS Workbench’de otomatik olarak ayarlanır.

Yağ Sızıntısını Önleme

NMHG, erken tasarım aşamasında ANSYS CFD’yi yağ kayıplarının paternlerini görselleştirmek, sızıntıları kontrol etmek ve genel tasarımı iyileştirmek için kullanmıştır.

 

Maksimum Yağ Soğutmasının Sağlanması

Yağın soğutma performansı, transmisyonlar ve diferansiyeller gibi taşıt tahrik ünitelerinin işlevselliği ve dayanıklılığı açısından kritik öneme sahiptir.

Toyota , akışkanın doğru hacmini modellemek ve vites hareketlerini simüle etmek için hareketli bir referans çerçevesi oluşturmak için ANSYS CFD’yi kullandı. Mühendislik ekibi geliştirme sürecinin başlarında daha fazla tasarım alternatifi değerlendirebildi ve soğutma ünitesinin ağırlığını azaltarak soğutma kapasitesini artıran daha iyi bir tasarım geliştirdi.

Dişli Yağlamanın Simüle Edilmesi

Doğru Yağ Akışı Paterni, Sıcaklık ve Çalkantılı Kaybın Tahmini

Gears sistemleri, gücü iletmek için kullanılan önemli mekanik bileşenlerdir. Otomotiv ve rüzgar enerjisi sektörleri dahil olmak üzere birçok endüstri uygulamasında kullanılırlar . En yaygın uygulama otomotiv endüstrisindedir: Dişli kutusu (veya şanzıman), içten yanmalı motor şaftından enerjiyi jantların tahrikine dönüştürür. Rüzgar türbini uygulamalarında, dişli kutusu, bıçak dönüş hızını (ve buna bağlı enerjisini), güç üreticisini sürüklemek için gereken dönüş hızına dönüştürür. Dişliler arasındaki sürtünme nedeniyle, dişli sistemi aşağıdakilere iyi yağlanmalıdır:

 • Dişlilerin yapısal bütünlüğünü sağladığından emin olun (minimum mekanik kayıplar için minimum sürtünme sağlamak, dişli dişlerinin hasar görmemesini sağlamak, vb.)
 • Aşırı yağ ısıtmasından kaçının: örneğin, rüzgar türbini tesislerinde dişli kutusu yağı yangınları oluşabilir.
 • Az miktarda çalkalanma kaybının olmasını sağlayın (yağın dönen dişliler ile karıştırılmasından kaynaklanan kayıplar)

ANSYS çözümleri, dişli sistemi yağlaması için eksiksiz bir akışkan dinamiği simülasyon çözümleri yelpazesi sunmaktadır.

 • Karmaşık dişli-diş geometrisini bile yakalamak için eksiksiz geometri ve bağlantı çözümü
 • Her tür yağlama yağını işleme yeteneği – tescilli yağ özelliklerine sahip olsanız bile
 • Hızlı sonuç veren hızlı geçici simülasyon özellikleri – dişli kutusu yağlama performansının tahmini

Dişli kutusu sıvı hacminin yüksek kaliteli tetrahedral örgüsü: Dişli diş geometrisinin detayları doğru bir şekilde yakalanır. Yüksek kaliteli bir örgü, dişli kutusu içindeki yağ davranışının doğru, sağlam ve hızlı bir CFD simülasyonunu garanti eder.

Yarış Tekneleri için Akışkanlar Dinamiğini Optimize Etme

2008 ve 2012 Olimpiyatları’nda madalya kazanan performanslar veren yarış teknelerinin tasarımında ANSYS simülasyon araçları rol aldı. Tekne tasarımcıları ve mühendisleri, model dalgalar, tekne kaldırma gücü ve hareket için ANSYS CFD’yi kullandılar. Farklı yarış tekneleri sınıfları için sürüklemeyi, optimize edilmiş hidrodinamiği azalttılar ve küreklerin ve kürek bıçaklarının tasarımlarını geliştirdiler.

Çelik Eritme Sistemini Optimize Etme

Yüksek kaliteli çelik yapmak için, inert gazlar bir geminin dibine pompalanır. Gazlar yüzeye kabarcıklar, çeşitli materyalleri karıştırabilir veya “erir”. ANSYS CFD’yi kullanarak mühendisler farklı gazları simüle edebilir ve yüzeye nasıl kabardıklarını modelleyebilirler. Sayısal simülasyon mühendislerin yüksek sıcaklık ve olumsuz koşulların gerçekçi ölçümlerin yapılmasını imkânsız hale getirdiği metalürjik dönüştürücüye yardımcı olur. ANSYS CFD sonuçları, eriyik içindeki diziler hakkında net kararlar vermelerine yardımcı olur, böylece dönüştürücüler her müşterinin bireysel gereksinimlerine uyarlanabilir.

Deniz ve Offshore CFD Simülasyonu: Hidrodinamik ve Dalga Etki Analizi

Açık deniz endüstrisinde,  dalga yükleme ve kaldırma kuvveti dinamiklerini değerlendirmek için ANSYS Aqwa gibi potansiyel akış çözücüler kullanarak hidrodinamiği ve dalga etkisini analiz etmek yaygındır  . Ancak, karmaşık petrol platformlarını, gemileri ve diğer deniz yapılarını tasarlayan denizcilik ve deniz mühendisleri aynı zamanda model ve doğru bir şekilde tahmin etmek için 3-D sayısal akışkan dinamiği (CFD) simülasyonuna da güvenmektedir:

 • Dalgalarda gemi sürükle, trim ve sinüs ve dinamik hareket
 • Açık deniz yapılarına dalga yüklenmesi
 • Büyük miktarda su, fırtınalardan gelen büyük dalgaların bir sonucu olarak bir gemi güvertesinde biriktiğinde ortaya çıkan ve çoğu zaman ekipman hasarına yol açan yeşil su davranışıdır.

 

ANSYS çözümleri, sevkiyat ve açık deniz ürün tasarımcıları için eksiksiz bir akışkan dinamiği ve deniz simülasyon araçları yelpazesi sunmaktadır.

 • Karmaşık açık deniz, deniz ve deniz uygulamaları için hızlı ve yüksek kaliteli meshing
 • Çok çeşitli dalgaları simüle edebilme becerisi
  • Sığ su dalgalarından doğrusal olmayan okyanus dalgalarına
  • Tsunami dalgaları
  • Dalgaların süperpozisyonu
 • Açık deniz platformları, gemiler ve diğer deniz yapıları ile dalga etkileşiminin doğru ve hızlı CFD simülasyonu
 •  Rastgele deniz durumlarına bağlı demirli ve / veya bağlı sistemlerin davranışını tahmin etmek için 3-D CFD simülasyonunu  ANSYS Aqwa’ya bağlayabilme .


Konteyner gemisinin hidrodinamik simülasyonu. Simülasyon, gövde üzerindeki dalga hareketini, yükseklikleri ve basıncı tahmin eder.


Açık deniz platformunda dalga etkisinin simülasyonu, açık deniz yapısı ve yeşil su davranışında dalga yüklemesini öngörmektedir.

Dalga Yükleme (Denizcilik Uygulaması)

Mühendisler denizdeki ANSYS simülasyon araçlarını, petrol kuyuları gibi yapılara yönelik tasarımlarının çeşitli koşullar altında dalgaların etkisine dayanabilmesini sağlamak için kullanırlar. ANSYS CFD, karmaşık off-shore geometrilerini modelleme ve farklı dalga türlerini simüle etmelerini sağlar.

Isı Transferi

ANSYS CFD çözümleri, ısıyla zorlanan ve doğal konveksiyon, difüzyon ve radyasyonun yanı sıra katılarda ısı iletimini simüle edebilir.

Örnekler

Nükleer Reaktör Tükenmişliğini Önleme

Nükleer güvenliğin amaçlarından biri, tüm operasyonel durumlardaki ısı üretimi ve ısı giderme arasındaki dengesizliği önlemektir. ANSYS çözümleri, mühendislerin bu dengesizliği simüle etmelerine yardımcı olabilir.

ANSYS CFD sonuçları, yakıt grubundaki karmaşık 3-D akışını anlamada etkili olmuştur. Bu CFD simülasyonları nükleer güç sistemlerinin tasarım ve lisanslamasına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.

Eşanjör Verimini Azami Hale Getirmek

Geometrik tasarımı optimize ederek mühendisler maksimum ısı değişim verimini sağlayabilirler.

Simülasyon, kabuk muhafazasının büyük olduğunu ve ısıtılmış suyun ısı değişim alanını aşmasını sağladığını gösterdi. Geometride küçük değişiklikler daha yüksek verimlilik, daha küçük kabuk ebadı / ağırlığı ve daha az malzeme / düşük ürün maliyeti ile sonuçlandı ve bu da rekabet avantajı sağladı.

Yeterli ve Optimum Soğutma Sağlanması

Optimum soğutma, daha az elektrik kullanırken veri merkezi sunucu raflarının sıcaklığını azaltır.

Sunucu rafı tepe sıcaklığı 41 C’den (106 F) 34 C’ye (93 F) düşürülmüştür. Soğutma verimi yüzde 20 arttı. Bu, yıllık ortalama 10.000 avroluk bir maliyet tasarrufu anlamına geliyor.

 

Sabit Disk Sürücülerinin Termal Performansını Artırma

Sabit disk sürücüleri (HDD) daha yüksek kapasite elde etmek için daha sıkı bir şekilde paketlendikçe, hava akışı ve ısı aktarımının neden olduğu dahili titreşim, HDD performansını bozabilir.

ANSYS CFD sonuçları, iletim ve konveksiyon modlarının ısı transfer yolunun, kafa istifi grubunun yerine büyük ölçüde bağlı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu anlayış, HDD’lerin termal paketleme tasarımı için kritik öneme sahipti.

 

CFD Simülasyonunu Kullanarak Güvenilir Lityum İyon Pillerin Geliştirilmesi

1990’ların başlarındaki ticari tanıtımlarından beri, lityum iyon piller, taşınabilir elektronik ve elektrikli araç pazarlarında en popüler yeniden şarj edilebilir enerji depolama teknolojisi olarak ortaya çıkmıştır. Elektrotları içeren hafif lityum bileşikleri, diğer pil türlerine kıyasla yüksek özgül bir enerji (watt-saat / kilogram) ile sonuçlanır. Pil atılımları, çeşitli disiplinleri (termal, mekanik, elektrokimya) ve ölçekleri (batarya paketini tamamlamak için bireysel elektrot) içeren Ar-Ge gerektirir. Geleneksel mühendislik yöntemleri, prototip geliştirmek ve nihayetinde uygulanabilir bir ürün yaratmak için büyük miktarlarda maliyetli deneme ve hata gerektirir. CFD’ye ek olarak, eksiksiz bir pil geliştirme süreci, yapısal analiz, elektronik ve sistemler dahil olmak üzere çoklu simülasyon fiziğine erişim gerektirir.

Lityum İyon Pil Zorlukları:

 • Maliyet – Uygun olmalı
 • Ömür boyu – Cihazın kullanım ömrünü uzatmalı
 • Kapasite – Şarj uygun olana kadar cihazı çalıştırın
 • Güvenlik ve Dayanıklılık – Piller çok miktarda enerji depolar ve potansiyel olarak patlayabilir!

Daha fazla bilgi edin:

 • Pil Paketinin Tasarımını Otomatikleştirmek – Makale
 • Uçtan Uca Hücre Paketi Sistemi Çözümü: Şarj Edilebilir Lityum İyon Pil – Beyaz Kağıt

ANSYS CFD, pilin performansını hem bireysel hücre seviyesinde hem de tüm pil paketi için, geliştirme maliyetini ve piyasaya hız süresini azaltmak üzere simüle edebilir.

 • Pahalı deneme ve hata geliştirmeyi azaltarak tasarım döngülerini kısaltın
 • Maliyet, enerji yoğunluğu, yaşam döngüsü, çalışma sıcaklığı ve güvenlik arasındaki dengeleri optimize edin
 • ANSYS Akıcı, standart Li-Ion pil modellerini içerir
 • Her bir fiziğin sınıfının en iyisi olduğu tek, pratik bir ortamda tüm ilgili fiziksel kuvvetler için hesap


Pil modülünde sıcaklık dağılımı


Akü soğutma kanallarında örgü

Yüksek Reoloji Malzemesi

ANSYS Polyflow, polimer, cam, metal ve çimento işleme endüstrilerindeki şirketler için ileri teknoloji sağlar. Ar-Ge ekipleri, ekstrüzyon, termoform, şişirme, cam şekillendirme, elyaf çekme ve beton şekillendirme gibi süreçleri tasarlamak ve optimize etmek için bu teknolojiyi yoğun bir şekilde kullanmaktadır.

Örnekler

Malzeme Maliyetlerinin Düşürülmesi

ANSYS Polyflow ile, bir su haznesi tasarlayan mühendisler, üflemeli kalıplamayı modelleyebilir, malzeme dağılımını ve mukavemetini hesaplayabilir ve pahalı fiziksel prototiplemeyi önlerken düşme testlerini simüle edebilirler. Simülasyon yoluyla, konteynırlarının kalitesini ve dayanıklılığını sağlarken, her bir konteyner için malzeme azaltımı ya da 1,75 kilogramlık bir tasarruf sağladılar ve üretim maliyetlerinde saat başına 100 $ tasarruf sağladılar.

Ekstrüzyon Tasarım Maliyetlerinin Düşürülmesi

Endüstriyel veya tüketici ürün uygulamaları için plastik bir ambalaj tasarlarken çok sayıda zorluk vardır:

 • Malzeme maliyetleri en aza indirilmelidir. Paket başına yüzde onda bir tasarruf dahi, büyük hammadde maliyet tasarruflarına yol açabilir.
 • Ambalaj yapısal olarak sağlam olmalı ve farklı yapısal kısıtlamalara (taşıma sırasında istifleme, paketlerin tüketiciler tarafından bırakılması, düşme vb.) Karşı koymalıdır.
 • Doldurma işlemi, hem doldurma süresini hem de çekilen gaz miktarını en aza indirgemek için optimum olmalıdır.
 • Sıvıyı dağıtmak, müşteriler için olumlu bir deneyim olmalıdır – doğru miktarda ürün dağıtımı için doğru miktarda sıkma.

ANSYS çözümleri, eksiksiz bir çoklu analiz ile plastik paketlerin tasarımı ve üretimi için eksiksiz sanal prototip oluşturulmasını sağlar. Bu, şirketlerin ve mühendislerin ürünleri daha hızlı geliştirmelerine, tasarım döngüsünde daha önce tasarımları test etmelerine, gerekli fiziksel prototip sayısını azaltmalarına ve hammadde maliyetlerini en aza indirmelerine olanak tanır.

Plastik bir şişenin üfleme kalıplama işlemini simüle etmek için ANSYS CFD teknolojisinin nasıl kullanılacağını gösteren bu adım adım gösteriyi izleyin. ANSYS CFD çözümleri, malzemenin dağılımını, kalınlığını ve deformasyona ve darbelere karşı direncini doğru bir şekilde tahmin edebilir. Teknoloji ayrıca sıvı dolum ve dağıtım işlemlerini görselleştirmenizi sağlar.

 

ANSYS çözümleri, şirketlerin neredeyse paketleri tasarlamalarına ve test etmelerine yardımcı olur.

 • ANSYS Polyflow , tüm üflemeli kalıplama sürecini simüle ederek mühendislerin malzeme dağılımını optimize etmelerini sağlar – zayıf noktaların olmamasını sağlar.
 • Tasarımın geometrisi (yerel malzeme kalınlıkları dahil), ürünün normal strese ve gerilmeye (müşteri tarafından kullanım, düşme, vb.) Dayanmasını sağlamak için yapısal analizler için kolaylıkla aktarılabilir.
 • Tasarımın geometrisi, sıvı doldurma ve dağıtma simülasyonunu gerçekleştirmek ve konteynır ve sıvının davranışını tahmin etmek için bir hesaplama akışkan dinamiğine de aktarılabilir.
 • Yazılım, optimizasyonu gerçekleştirmek için tam olarak parametreleştirilebilen bir sanal prototipleme platformu içerir.

Geliştirme ekipleri, kabuk elemanlarını kullanan bu enjeksiyon gerdirmeli darbe modellemesi örneği gibi plastiklerin ve diğer malzemelerin davranışlarını inceleyebilir. Kalınlık dağılımı gösterilir.

 

Kalıplama ve Ekstrüzyon

Endüstriyel veya tüketici ürün uygulamaları için plastik bir ambalaj tasarlarken çok sayıda zorluk vardır:

 • Malzeme maliyetleri en aza indirilmelidir. Paket başına yüzde onda bir tasarruf dahi, büyük hammadde maliyet tasarruflarına yol açabilir.
 • Ambalaj yapısal olarak sağlam olmalı ve farklı yapısal kısıtlamalara (taşıma sırasında istifleme, paketlerin tüketiciler tarafından bırakılması, düşme vb.) Karşı koymalıdır.
 • Doldurma işlemi, hem doldurma süresini hem de çekilen gaz miktarını en aza indirgemek için optimum olmalıdır.
 • Sıvıyı dağıtmak, müşteriler için olumlu bir deneyim olmalıdır – doğru miktarda ürün dağıtımı için doğru miktarda sıkma.

ANSYS çözümleri, eksiksiz bir çoklu analiz ile plastik paketlerin tasarımı ve üretimi için eksiksiz sanal prototip oluşturulmasını sağlar. Bu, şirketlerin ve mühendislerin ürünleri daha hızlı geliştirmelerine, tasarım döngüsünde daha önce tasarımları test etmelerine, gerekli fiziksel prototip sayısını azaltmalarına ve hammadde maliyetlerini en aza indirmelerine olanak tanır.

Tepki Akışı ve Yanma

ANSYS CFD simülasyon teknolojileri, mühendislerin tepki veren akışlarla (fırınlar, reformcular, içten yanmalı motorlar, gaz türbinleri, vb.) Ilgilenen ürünlerin performansını optimize etmelerini sağlar. Şimdi size performans ve yakıt verimliliği hedefleri etkili ve çözümü için zaman ödün vermeden maliyet ulaşmanıza yardımcı olmak için geniş ve ayar damgası doğruluğu derin simülasyon yazılımları ve en iyi uygulama metodolojileri ile sezgisel henüz detaylı yakıt modellerini sunabilir. Simülasyon araçlarımız, kimya entegrasyonunun simülasyon sürecinde ürettiği darboğazları neredeyse ortadan kaldırarak, büyüklük sırasına göre kimya sürelerini kısaltmanızı sağlar. Çözüm için daha hızlı zaman, tasarım alternatiflerini keşfetmek, deneyler yapmak, sorunların nerede ve niçin oluştuğunu anlamak için daha fazla çaba harcayabileceğiniz anlamına gelir.

Şekil Optimizasyonu

ANSYS CFD ürünleri, akıllı teknolojileri kullanarak şekil tasarımını optimize etmenizi sağlar. Basınç düşüşünü azaltmak veya sürüklemek, ısı transferini minimize etmek (veya maksimize etmek) için tasarımınızı optimize edebilirsiniz. Akıllı şekil optimizasyon teknolojileri (adjoint çözücü, mesh morpher ve optimizer, RBF-Morph) tasarımınızın öğelerini değiştirmenizi sağlar. yeni bir geometri ve remeshing yapmaktan çok daha hızlıdır.

Tek Fazlı, Reaktif Olmayan Akışlar

Endüstriyel akışının yüzde doksan dokuzu çalkantılı şunlardır: doğru ve eksiksiz türbülanslı akış modellemesi temeline dayanmaktadır edecek ürün performansı üzerindeki sıvı akışının etkisini tahmin amaçlı her türlü simülasyonu. ANSYS CFD çözeltiler herhangi bir uygulama için bir model geniş bir dizi sağlamak – kolay kullanımlı sabit durum gelişmiş tortu çözme modellere, tüm sıvılar özelliklerinin geniş bir kütüphanesi tarafından desteklenen.

Termal Yönetim

Kontrol sıcaklığı, birçok ürün ve prosesin verimliliği, güvenilirliği, güvenliği ve dayanıklılığı açısından kritik öneme sahiptir. Örneğin, uygun bir sıcaklıktan daha düşük bir kimyasal reaktör çalıştırmak, ürün verimini düşürebilirken, çok yüksek bir sıcaklıkta çalışırken, tehlikeli bir kaçak reaksiyona neden olabilir. Simülasyon, mühendislerin termal problemlerin temel nedenini anlamaları ve böylece bunları hızlı bir şekilde düzeltebilmelerini sağlayarak ürün ve süreçlerin termal yönetimini geliştirebilir. Simülasyon ayrıca tasarımı optimize etmek ve farklı işletim senaryoları altında güvenliğini sağlamak için çok çeşitli alternatif tasarımların değerlendirilmesini pratik hale getirir.

Bazı termal yönetim zorlukları için nispeten basit fiziksel modellere sahip tek fizik çözümleri yeterlidir. Ancak birçok termal yönetim uygulaması, daha basit modellerin temel aldığı tüm varsayımları karşılamamaktadır. Dahası, birçok termal yönetim uygulaması birden fazla fiziğin kesişiminde – örneğin bir sıvıdan gelen ısının katı bir yapıya aktarıldığı ve daha sonra havaya yayıldığı bir durum – yani tek fizik çözümleriyle çözülemeyeceği bir durumda yaşar. ANSYS, daha geniş bir yelpazede termal yönetim problemlerine daha anlayışlı çözümler sunar. Bunu, her türlü termal probleme kesin cevaplar vermek için birden fazla tek-fizik çözücüyü bir araya getirme yeteneği ile birlikte daha güçlü tek fizik çözücüler sunarak yapar.

Turbomakine

Kompresörler, türbinler, pompalar, fanlar, körükler, turboşarjlar ve turbo pompalar gibi döner makinelerin tasarımını optimize etmek muazzam bir potansiyel sunar. Örneğin, verimlilikteki her yüzde 1’lik artış, gazla çalışan elektrik endüstrisinde 66 milyar dolar veya 15 yıl boyunca 30 milyar dolarlık hava taşımacılığında tasarruf sağlayabilir.

Ancak verimlilik, turbo makinenizin tasarım zorluklarından yalnızca biridir. Ayrıca, güvenlik, işletim aralığı, güvenilirlik, başlangıç ​​ve işletme maliyetleri, pazara çıkış süresi vb. Ile ilgili performans iyileştirmeleri ile de ücretlendirilirsiniz. Artık “kolay” kazanımlara ulaştığınıza göre, bir sonraki seviyeye geçme zamanı. Prototiplere ve fiziksel testlere yatırım yapmadan önce, gelişmiş sistemlerinizi düşük maliyetli, düşük riskli bir sanal dünyada oluşturmanıza, test etmenize ve doğrulamanıza izin veren bir çözüme ihtiyacınız vardır.

Döner makinelerin doğru simülasyonu, alternatif tasarım iterasyonlarını daha hızlı bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, verimliliği, güvenilirliği ve dayanıklılığı artırırken, rekabetçi ve zaman açısından kritik ortamınızdaki emisyonları azaltırsınız. Döner makineler doğru bir şekilde almanız gereken kritik bir CFD uygulamasıdır.

Uçak Buzlanma Simülasyonu

Uçak yüzeyleri, eklentileri ve sensörlerin buzlanmasının yanı sıra buzlanmaların uçak motorları üzerindeki etkisi, tüm tedarik zincirini etkileyen uçak tasarımının güvenlik açısından kritik yönleridir. Düzenleyici sertifikasyonun sağlanması, simülasyon modelleri, buzlanma tünelleri ve uçuş testlerini içeren karmaşık ve zaman alıcı bir süreçtir. Son zamanlardaki düzenleyici değişiklikler ve endüstri, yüksek irtifa buz kristalleri ve aşırı soğutulmuş büyük damlacıkların (SLD) etrafına odaklanmakta, tasarım sürecini ve yeni uçak ve teknolojiyi pazarlamak için zamana meydan okumaktadır.

 

Tam boyutlu bir DLR-F6 kanat / gövde / nacelle / pilon geometrisi üzerinde hesaplamalı buz birikmesinin bu montajını izleyin

ANSYS, ortak bir çalışma ortamında gelişmiş hesaplama akışkan dinamiği ve buzlanma simülasyon uzmanlığının eşsiz bir kombinasyonunu sunar. Çözüm 3-D’dir, bu yüzden gerçek dünya davranışını yakalar, mevcut en verimli simülasyon iş akışını sağlar ve kapsamlı bir endüstri doğrulama veritabanına sahiptir. Ek olarak, simülasyon çıktıları FAA’nın C, D ve O Eklerine uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

ANSYS buzlanma simülasyonu, firmaların ve mühendislerin ürünleri daha hızlı geliştirmelerine, tasarım döngüsünde daha önce tasarımları test etmelerine, fiziksel prototip sayısını azaltmalarına ve geleneksel tasarım yöntemlerini kullanarak mümkün olandan daha iyi bir çözüm üretmelerine olanak sağlar.

Kanatta uzamsal olarak bağlı buz pürüzlülüğü

Entegre buz koruma sistemi tasarımı

kurumsal tanıtım filmi
teknoloji haberleri