Size bir telefon kadar yakınız
0216 599 06 53
Dil Seçin
tren

CFD Nedir ?

CFD Nedir ?

Computational Fluid Dynamics (CFD) Analiz , kompleks akış problemlerinin çözümlendiği,ürünün performansının bilgisayar ortamında test edildiği bilgisayar tabanlı sonlu elemanlar yöntemidir.

Hesaplamalı akışkanlar dinamikleri (HAD), bir gazın veya sıvının nasıl aktığını – bunun yanı sıra gazın veya sıvının nesnelerin geçtiği şekliyle nesneleri nasıl etkilediğini – görselleştirmek için uygulanan matematik, fizik ve hesaplama yazılımının kullanılmasıdır. Hesaplamalı akışkan dinamikleri Navier-Stokes denklemlerine dayanmaktadır. Bu denklemler hareketli bir sıvının hızının, basıncının, sıcaklığının ve yoğunluğunun nasıl ilişkili olduğunu açıklar.

Sunucu odalarının soğutma altyapısının karmaşıklığı arttıkça, CFD de termal özellikleri analiz etmek ve hava akışını modellemek için veri merkezinde yararlı bir araç haline geldi. CFD yazılımı, veri merkezinin boyutu, içeriği ve düzeniyle ilgili bilgi gerektirir. Bu bilgi, farklı açılardan döndürülebilen ve görüntülenebilen bir ızgarada bir 3B matematiksel model oluşturmak için kullanır. CFD modellemesi, yöneticinin sıcak noktaları tanımasına ve soğuk havanın boşa gittiğini veya havanın karışmakta olduğunu öğrenmesine yardımcı olmaktadır.

Basitçe CFD analiz değişkenleri değiştirerek, yönetici bir dizi farklı koşul altında soğuk havanın veri merkezi boyunca nasıl akacağını görüntüleyebilir. Bu bilgi, yöneticinin varolan bir soğutma altyapısının verimliliğini optimize etmesine ve BT donanımının belirli bir düzeninin etkinliğini öngörmesine yardımcı olabilir. Örneğin, bir yönetici bir raf sabit disk depolama alanını almak ve sabit diskleri iki rafta bölmek isteseydi, bir CFD programı değişikliği taklit edebilir ve yönetici ek ısı ile başa çıkmak için hangi ayarlamaların yapılması gerektiğini anlamasına yardımcı olabilirdi.

Bilig Yenileşim firmamızdan CFD analizi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

kurumsal tanıtım filmi
teknoloji haberleri
%d blogcu bunu beğendi: