Size bir telefon kadar yakınız
0216 599 06 53
Dil Seçin
tren

Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği CFD Analiz Kullanarak Elektronik Bileşen Soğutma

Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği CFD Analiz Kullanarak Elektronik Bileşen Soğutma

Tüketicilerin gittikçe artan talepleri doğrultusunda çok sayıda sofistike elektronik ürünün piyasada satıldığını görüyoruz. Ürünlerin boyutları, üründe bileşenlerin sofistike kullanımı nedeniyle oldukça küçültülmektedir. Mühendisler, artan müşteri taleplerini karşılamakla kalmayıp, aynı zamanda hızlı ısınmayan bileşenleri kullanmak için yeni yollar denemektedir. Temel sorun, performansı daha küçük bir pakette daha iyi hale getirmektir.

Elektronik Bileşen CFD Analiz
Karmaşık elektronik sistemlerin soğumasını öngörmek için sezgilere ve deneme yanılma prototipine güvenmek, kötü sonuçlar ve başarısızlık getirmektedir. Bu sonuçta, kar marjlarını düşürerek, ürün süresini piyasaya sürmeyi geciktirerek ve ürün ve onarım maliyetini arttırarak ürünleri etkilemektedir. Sıcaklık ayrıca, elektronik cihazlarda bir sınırlayıcı faktörün varlığı ve cihazların daha yüksek güç yoğunluğuna geçmesi nedeniyle önemli faktörlerden biridir; daha yüksek sıcaklıklar bileşen verimliliğini ve ürün ömrünü azaltır.

Tasarım sürecinin ilk aşamalarında ürün performansını ölçmek oldukça zorlaşıyor. İşte bu noktada CFD analiz önemli bir rol oynamaktadır. Tasarım sürecinin başlarında ürün performansı hakkında faydalı fikir verebilen sayısal simülasyonu ele alıyoruz. Elektronik cihazın iç bileşenleri içindeki sıcaklığı çok hızlı ısıttığı için sıcaklığı kontrol etmek çok önemlidir ve bu gerçekleşirse, bileşenin verimliliği düşer ve böylece elektronik cihazın ömrünü en aza indirir.

CFD simülasyonunun yardımı ile, bir mühendisin sıcak noktaları tespit edebilmesi ve havayı takip etmesi mümkündür. CFD Analiz, fiziksel olarak ölçülmesi mümkün olmayan noktalar da dahil olmak üzere, her noktadaki sıcaklığı öngörür.

Sıcaklık ve hava akışı grafikleri üzerine bir kaplama, mühendislerin ikisi arasındaki etkileşimleri tespit etmesini sağlar. Dahası; ısı akısı vektörü ve bileşenleri, basınç, türbülans ve yoğunluk gibi farklı parametreler hesaplanabilir ve görüntülenebilir.

Bilig Yenileşim mühendislerimiz termik bir sorun bulur bulmaz, tasarımı hızla değiştirebilir, parçaları yeniden konumlandırabilir, fanları değiştirebilir, ısı emici, termal pedleri değiştirebilir veya havalandırma deliği ekleyebilir ve daha sonra sonuçları yeniden hesaplayabilir. Prototiplendirme yapmaya gerek yoktur. Alanlarında uzman CFD mühendislerimizin sezgisel olarak, soğutucu havanın nasıl akacağını ya da sıcak noktaların nerede oluşacağını, yalnızca beklenmedik akımları, fanları ve kötü havalandırılmış havalandırma kanallarını veya küçük boyutta olan ısı emicilerini karşılaştıracağını düşündüğü zamanlar vardır. Mühendislerimiz CFD analizi yardımıyla, mühendisler varsayımları ortadan kaldırabilir ve sonuçları% 10’a kadar daha doğru veya daha iyi tahmin edebilirler.

CFD modelleme süreci, tasarımın 3 boyutlu katı modelinin oluşturulmasıyla başlar ve çözüm alanını ve ortam koşullarını belirtir. Bir sonraki adım, termal iletkenlik, güç dağılımı veya fan eğrisi gibi bileşen özelliklerini belirtmektir.

CFD bilgilerimizi kullanarak yardımcı olabileceğimiz bazı uygulama alanları:

  • LED
  • İşlemci
  • Sunucu
  • Elektronik çip
kurumsal tanıtım filmi
teknoloji haberleri
%d blogcu bunu beğendi: