Size bir telefon kadar yakınız
0216 599 06 53
Dil Seçin
tren

Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği Cfd Uygulamaları

Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği Cfd Uygulamaları

Sıvının olduğu yerde CFD vardır. Bir CFD simülasyonunu gerçekleştirmek için başlangıç ​​aşaması, gerçeğin uygun bir matematik modelini belirlemektir. Uyumlaştırma ve varsayımlar, hesaplama alanındaki olatı incelemek için çözüm süreçleri boyunca yön verir.

Sıkıştırılamaz ve Sıkışabilir akış

Sıkıştırılabilirlik önemsiz bir faktör haline gelirse, bu tür analiz, çözümleri çok sağlam ve doğru bir şekilde bulmanıza yardımcı olur.

Laminer ve Türbülanslı Akış

Bu tür analizlerde farklı türbülans modelleri rol oynamaktadır. Türbülans simülasyonlarını ve karmaşık sayısal modellerini çözmek için bir çok bilgi işlem gücü gereklidir. Türbülanstaki zorluk, zaman içindeki değişimlerin simülasyonu. Simülasyonun gerçekleştiği alanın her biri, her adım adımından sonra tekrar hesaplanmalıdır.

Bir bilyeli supap analizi türbülanslı akış analizi olası bir uygulamadır.

Kütle ve Termik Taşımacılık

Toplu taşıma simülasyonları duman yayılımı, pasif skalar taşıma veya gaz dağılımlarını içerir. Bu tür simülasyonları çözmek için OpenFOAM çözücüleri kullanılır.

Isı eşanjörü simülasyonları olası bir uygulamadır.

Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği Cfd Uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Bilig Yenileşim firmamız ile iletişime geçiniz.

kurumsal tanıtım filmi
teknoloji haberleri
%d blogcu bunu beğendi: