Size bir telefon kadar yakınız
0216 599 06 53
Dil Seçin
trende

3 Boyutlu Tarama

Anasayfa » HİZMETLERİMİZ » 3 Boyutlu Tarama

 

3 Boyutlu Tarama Nedir?

3D Tarama, bir lazer ışığı hattı kullanarak fiziksel nesnelerin şeklini dijital olarak yakalayan, temassız, tahribatsız bir teknolojidir. 3D lazer tarayıcılar, bir nesnenin yüzeyinden verilerin “nokta bulutları” yaratır. Diğer bir deyişle, 3D tarama, fiziksel bir nesnenin tam boyut ve şeklini bilgisayar dünyasına dijital 3 boyutlu bir temsil olarak yakalamanın bir yoludur.

3D tarayıcılar, hassas ayrıntıları ölçerek hızlı bir şekilde hassas nokta bulutları oluşturmak için serbest biçimli şekiller yakalar. 3D lazer tarama, doğru tanımlamaları için muazzam miktarda veri gerektiren karmaşık konturlu yüzeylerin ve karmaşık geometrilerin ölçümü ve muayenesi için idealdir ve bu, geleneksel ölçüm yöntemlerinin veya bir tarama sisteminin kullanılmasıyla pratik değildir.

3D Tarama Süreci:

3 Boyutlu Tarama İşlemiyle Veri Toplama Lazer taranacak bir nesne sayısallaştırıcının yatağına yerleştirilir. Uzmanlaşmış yazılım, lazer probunu nesnenin yüzeyinin üzerinde sürmektedir. Lazer probu, yüzey üzerine bir lazer ışığı yansıtırken, 2 sensörlü kamera, lazer çizgisinin değişen mesafesini ve şeklini, nesne boyunca ilerlerken üç boyutta (XYZ) sürekli olarak kaydeder.

Sonuç Verileri

Nesnenin şekli, lazer, nesnenin tüm yüzey şeklini yakalama etrafında hareket ederken bilgisayar monitöründe “nokta bulutu” olarak adlandırılan milyonlarca nokta olarak görünür. Süreç çok hızlı, saniyede 750.000 puana kadar ve çok hassas bir şekilde (± .0005 ″’ye kadar) toplanıyor.

Modelleme Seçimi Uygulamaya Bağlıdır

Büyük nokta bulutu veri dosyaları oluşturulduktan sonra, bunlar nesnenin bir üç boyutlu gösterimi olarak kaydedilir ve birleştirilir ve belirli bir uygulamaya uygun çeşitli yazılım paketleri ile sonradan işlenir.

İnceleme için Nokta Bulutu Verileri

Eğer veriler muayene için kullanılacaksa, taranan nesne tasarımcının CAD nominal verileriyle karşılaştırılabilir. Bu karşılaştırma işleminin sonucu, PDF formatında, tarama verisi ile CAD verileri arasındaki farkları resimli olarak açıklayan bir “renk haritası sapma raporu” biçiminde teslim edilir.

Tersine Mühendislik için CAD Modeli

Lazer taraması, tersine mühendislik için 3D dijital veri elde etmenin en hızlı, en doğru ve otomatik yoludur. Yine, özel yazılım kullanarak, nokta bulutu verileri parçanın geometrisinin bir 3D CAD modeli oluşturmak için kullanılır. CAD modeli, taranan nesnenin tam olarak yeniden üretilmesini sağlar veya nesne, kusurları düzeltmek için CAD modelinde değiştirilebilir. Lazer Tasarımı, uygulama için gerekli olan bir yüzey modeli veya daha karmaşık katı model sağlayabilir.

3 Boyutlu Tarama Uygulama Alanları

Otomotiv

  • Stil, tasarım ve tersine mühendislik
  • Prototip
  • Simülasyon
  • İmalat
  • Kalite kontrol ve muayene

Havacılık ve Uzay

 

 

 

 

 

 

Havacılık endüstrisi, endüstriyel pazarın en zorlu kısımlarından biridir. Herhangi bir hata için sıfır tolerans, uçak şirketlerinin güvenliği ve konforu garanti etmesine izin verir. 3D tarama taleplerinizi anlamak ve mühendislik gerektiren taleplerinizi doğrulayan çözümler sunuyoruz.

  • Kalite kontrol ve yüzey denetimi
  • Türbin bıçakları denetimleri
  • Aerodinamik
  • Motor parçaları

Denizcilik

 

 

 

 

 

Bilig Yenileşim in 3D tarama çözümleri, gemi inşa ve denizaşırı lojistik endüstrilerinin zorlu mühendislik ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olur.

Savunma Sanayi

3D baskı ve 3D tarama, askeri ve savunma üreticilerine karmaşık, hassas prototipler oluşturma, düşük hacimli takım oluşturma veya tek son kullanım parçaları üretme yeteneği sağlar. 

Mimari ve İnşaat

Tasarım aşamasından denetleme aşamasına kadar, 3D tarama ve ölçüm mimari, mühendislik ve inşaatın ayrılmaz bir öğesidir. Karasal tarama hizmetlerimiz, planlama süresi ve hatalı emek için yüzlerce saati kurtarabilir.

Medikal

Tıbbi ve dental endüstriler 3D tarama teknolojilerinin kullanımında etkileyici bir büyüme görmüştür. Bu kısmen, geleneksel ölçüm cihazlarıyla ölçmenin neredeyse imkansız olduğu serbest akışlı organik şekillere bağlıdır. Büyümenin diğer faktörü, ürün tasarımı, tıbbi tedavi ve bilimsel araştırmaları kapsayan geniş uygulama alanlarıdır. Bilig Yenileşim olarak yıllar boyunca, tasarım mühendisleri, imalat mühendisleri, doktorlar, araştırmacılar ve bilim adamları için 3 boyutlu modeller teslim ettik.