Size bir telefon kadar yakınız
0216 599 06 53
Dil Seçin
tren

Motor Tasarımı İçin CFD Analizi: Yakıt Yeniliği

Motor Tasarımı İçin CFD Analizi: Yakıt Yeniliği

CFD-hesaplamalı akışkan dinamiği, tasarımcılara, iyi tasarlanmış bir ürün geliştirmek için tasarıma geri beslenebilen detaylı ve yararlı bilgileri verebilen bir araçtır. Otomobil endüstrisinde otomobil tasarımı ve geliştirilmesi için yaygın olarak kullanılır – Özellikle otomobil motor tasarımı için. CFD analizinde, yakıt enjeksiyonu, türbülans, kimya ve yanma için tüm alt modeller de dahil olmak üzere, bir 3D geometri biçiminde bir motoru temsil eden bir örgü, bir akışkanın akışını tanımlayan temel denklemlerin çözümü için kullanılır. CFD özelliklerini kullanarak, mühendisler hareketli geometriyi ve akışkan akışları üzerindeki etkisini ve bir motor içinde meydana gelen karmaşık etkileşimleri görselleştirip analiz edebilir.

Motor Tasarımı İçin CFD Analizi
Bir otomobil motor tasarımı için CFD analizi, port akış analizi, soğuk akış analizi,  yanma simülasyonu ve tam çevrim simülasyonu gibi daha karmaşık olan her biri çeşitli seviyelere ayrılabilir.

CFD Analizine Yönelik Aşamalar şunları içerir:

  • Modelleme hedeflerini tanımlama
  • 3D geometri geliştirme
  • Çözücü ve fiziksel modelleri kurma
  • Çözümleri hesapla ve analiz etme
  • Sonuçları değerlendirin ve tasarımdaki revizyonları göz önünde bulundurma

Otomobiller için motor tasarımı söz konusu olduğunda bazı mevzuat gereksinimlerini karşılamak, mühendislik yapmak ve yakıt tüketimini ve güç çıkışı gereksinimlerini ve karbon emisyon düzenlemelerini karşılamak üzere motorun inşa edilmesi yer almaktadır. Bir otomobil motoru tasarım uzmanının karşılaştığı diğer zorluklar, tasarımın dayanıklı ve kaliteli olmasını sağlamak ve aynı zamanda tasarımcı ve tasarımcıların yatırım yapması durumunda iyi bir getiri elde etmesini sağlamaktır.

Tüm bu zorlukları çözmek için mühendisler CFD araçlarını erken tasarım aşamalarında kullanmayı tercih ederler. Bu, kurum ile NOx, gürültüye karşı savrulma, yanma verimliliği vs. kirlilik oluşumu vs. gibi dengeleri tayin etmeyi sağlar. Ayrıca, CFD’yi kullanarak bir mühendisin sonuç olarak tasarım aşamasında daha fazla zaman harcayarak tasarım sürecini hızlı bir şekilde izlemesine olanak tanır doğrulama aşamasında çok daha fazla zaman kazandırır, ayrıca prototipleme maliyetlerini düşürmeye yardımcı olur.

CFD Yeteneklerini Kullanarak İnovasyonu Etkinleştirme

Otomotiv endüstrisi için peyzaj gelişiyor ve oldukça rekabetçi hale geldi. Bu nedenle, otomobil üreticileri sürekli olarak tasarımlarını geliştirmeli ve piyasada kalmak için daha iyi ürünler sunmalıdır.

Hesaplamalı akışkan dinamikleri, otomobil mühendislerine tasarım tekrarlarını yapmak ve daha fazla deneme yapmak için serbest bir el verir. Bu, yenilik için büyük bir kapsam yaratır ve daha iyi performans gösteren ve yüksek değer sağlayan motor tasarımlarına dönüşür.

kurumsal tanıtım filmi
teknoloji haberleri
%d blogcu bunu beğendi: