Size bir telefon kadar yakınız
0216 599 06 53
Dil Seçin
tren

Sonlu Elemanlar Analizi Nedir ?

Sonlu Elemanlar Analizi Nedir ?

Mühendislik analizinin en yaygın örneklerinden biri, sonlu elemanlar analizi veya FEA’dır. FEA, CAD yazılımının en yaygın kullanılan ve en güçlü özelliklerinden biridir. FEA kullanılarak nesnenin analizini gerçekleştirmek için nesne, dikdörtgen veya üçgen gibi küçük sayıdaki elemanlara ayrılmıştır. Bu nesneler, yoğun düğümlerin birbirine bağlı ağını oluşturur.

Bütün nesnenin analizini gerçekleştirmek için ağın her bir düğümü analiz edilmekte ve sonuçlar, nesnenin tam analizini yapmak için sentezlenmektedir. Her bir düğüm, uygulama türüne bağlı olarak gerilme, gerilme veya diğer karakteristikler gibi çeşitli özellikler için analiz edilebilir. Tüm düğümlerin birbiriyle ilişkili davranışı tüm nesnenin davranışını verir.

CAD yazılımı düğümleri ve ağ yapısını tasarımcıların gereksinimlerine göre veya otomatik olarak tanımlama seçeneğine sahiptir. Otomatik yöntemde, kullanıcı yalnızca sonlu elemanlar modelinde belirli elemanları tanımlamak zorundadır, oysa CAD yazılımı hesaplamaları yerine getirir.

Sonlu elemanlar analizinin çıktısı iş istasyonu makinenizde görülebilir. Kullanıcı çıktı sonuçlarının istenmediğini tespit ettiyse, nesnenin şeklini ve boyutunu değiştirebilir ve tekrar FEA’yi gerçekleştirebilirler.

FEA için kullanılan en popüler CAD yazılımlarından en önemlisi ANSYS tir. Ansys görülebilecek bir dizi FEA ürünü sunmaktadır .

Bilig Yenileşim Ansys Türkiye yetkili bayisidir. Ansys sonlu elemanlar yazılımı satışı yapan firmamız lisanslı Ansys yazılım ile firmalara Sonlu Elemanlar Analizi FEA alanlarında danışmanlık hizmeti vermektedir.

kurumsal tanıtım filmi
teknoloji haberleri
%d blogcu bunu beğendi: